Znaczenie BCAA w kulturystyce
Aminokwasy, które składają się na BCAA (m.in.: leucyna, izoleucyna, walina) mają silne właściwości antykatabolistyczne oraz anabolistyczne. Ich znaczenie dla masy i tkanki mięśniowej jest więc ogromna.
Gdy dany kulturysta intensywnie ćwiczy, to w jego ciele następuje spadek (niedobór) energii. Taka sytuacja skutkuje tym, iż organizmu zmuszony jest do czerpania z aminokwasów rozgałęzionych w mięśniach. Tak więc, by nie doprowadzić do zredukowania tkanki mięśniowej podczas i po ćwiczeniu/ treningu (czyli doprowadzić do tzw. katabolizmu mięśniowego), warto zażywać BCAA pod jakąkolwiek postacią (kapsułki, tabletki, BCAA w proszku). Zaleca się zażywanie tych aminokwasów zarówno przed, jak i zaraz po treningu. Szczególnie winni się tym zainteresować sportowcy i kulturyści, którzy najbardziej narażeni są na uszkodzenie mięśni.
Ogromne zapotrzebowanie na powyższy zestaw aminokwasów mają nie tylko kulturyści, którzy dbają o odpowiednią masę mięśniową. BCAA są również preferowane kulturystom, sportowcom bądź amatorom, którzy chcą wyrzeźbić sylwetkę.